facebookPodcast - SHOTGUN #61 - Lene Rachel Andersen - En verden af systemer | Youandx

YouandX lukker – men rejsen fortsætter med Skillify


Kære brugere,

YouandX lukker, og hjemmesiden vil ikke længere være tilgængelig fra den 14. april 2025. Det har været en fantastisk rejse, og vi vil gerne sige en stor tak til alle jer, der har været en del af fællesskabet.


Men det stopper ikke her! Visse elementer af YouandX lever videre i vores nye virksomhed, Skillify, hvor du vil kunne tilgå de overførte elementer.

Har du brugt YouandX flittigt? Så vil vi gerne høre dine oplevelser for at gøre Skillify endnu bedre.

Du er velkommen til at kontakte vores leading man, Christoffer Meier, hvis du har spørgsmål, er nysgerrig, eller ønsker at dele dine erfaringer:


📞 +45 50 75 79 18

📧 christoffer@skillify.dk


Tak for alt – vi håber at se dig på Skillify!

Podcastschevron_right

SHOTGUN #61 - Lene Rachel Andersen - En verden af systemer

1. juni 2022

Man siger, historien gentager sig selv - i virkeligheden handler det om, at vi ikke ved nok.

I dette afsnit af SHOTGUN skal du møde Lene Rachel. Hun har skrevet bøger om fremtiden siden 2005, hvor hun forsøger at forstå, hvordan vores verden hænger sammen. Nu har hun en ny bog på vej, hvor hun med et nyt begreb “Libertisme” ser på verden ud fra systemer.  Ifølge hende må vi forstå og acceptere, at alt, vi er omgivet af og måden, hvorpå vi former og indretter vores samfund, er betinget af systemer. Vi er blevet enige om, at vi skal køre, når der er grønt og stoppe op, når der er rødt, og at penge har en værdi. Men der er også systemer vi ikke kan kontrollere, såsom fysikkens love og klimaforandringerne. Ved at kende disse systemers begrænsninger og muligheder kan vi forandre verden. Lene og Emil kommer rundt om alt fra Grundtvig til Darwin, og spørgsmålet er, hvilke systemer bør vi ændre på, og hvilke bør vi ikke?