Bliver du også manipuleret og er du bevidst om det?
Svaret er – JA! Alle mennesker er modtagelige overfor manipulation – inklusiv dig! Vi falder alle for manipulation, og bliver i dagligdagen ofte, primært ubevidst, udsat herfor.Hvad enten det er på de sociale medier, når vi går ind i en butik for at købe noget eller i personlige relationer,bliver vi ofte manipuleret, eller nudget, til at træffe et bestemt valg. Så spørgsmålet er, hvorfor træffer vi de valg, vi træffer? Er det noget, vi selv vælger elleri realiteten blot noget, vi bliver nudget til? Dette taler vores foredragsholder Sille Krukow mere om i episode 11 af podcasten “SHOTGUN – Viden er noget, vi deler”.
Kan man nudge forbrugere og optimere succes?
Ved at vide, hvilke teknikker I kan tage i brug, kan I påvirke jeres kunder i den retning, I ønsker. Dette kan både være i form af marketingstrategier, salg eller andre former for nudging. Vi har flere foredragsholdere, som kommer ind på nudging og manipulation i forskellige afskygninger.
Læs med i dette nyhedsbrev, og bliv klogere på, hvordan I ved at arbejde med nudging, kan påvirke både medarbejdere og forbrugere, så det giver plus på bundlinjen!
Eksperter
Vi har blandt andre Sille Krukow, ekspert i nudging og adfærdsdesign, som kan hjælpe jer med, hvordan I igennem adfærdsændring og nudgingkan optimere arbejdsprocessor og forbrugerinteraktioner. Yderligere Jacob Elton og Martin Lund, der giver jer forståelse for, hvordan I bruger LinkedIn som medie og markedsplads og sælger herigennem og Martin Wiinholt, der igennem influencer-marketing hjælper jer med at skabe mest mulig værdi for jeres brand og internationale Huib van Bockel, tidligere CMO for Redbull, der om nogen har styr på, hvilken strategi I bør benytte jer af, for at slå igennem internationalt samt Ole Holdgaard, ekspert i influencer-marketing og hvordan I bedst muligt rammer jeres målgruppe herigennem.
![](https://res.cloudinary.com/youandx/image/upload/c_fill,g_auto,w_700,h_700/static/blog/5b081423-71c7-4902-a309-ccd938aeecbf.png)
SHOTGUN #11 – STYRET UBEVIDST: NUDGING OG ADFÆRDSDESIGN
I afsnit 11 af SHOTGUN - Viden er noget vi deler, ruller Emil Thorup en tur med nudging og adfærdsdesignekspert Sille Krukow.
Ifølge Sille er vores beslutninger 90 procent af tiden styret af vores omgivelser. En indsigt som ikke er helt nem at sluge for Emil, og som i øvrigt ikke gælder for ham...
Sille tror på, at adfærdsdesign og nudging er nøglen til varige adfærdsændringer, og fokuserer på at skabe omgivelser, der fordrer positive forandringer. Hør med nedenfor.
INFLUENCER-MARKETING
Vil du være bedre til at kommunikere med især den yngremålgruppe? Influencer-marketing er en af tidens mesteffektive marketingstrategier uanset, om I henvender jer B2B (business-to-business)eller B2C (business-to-consumer). Ekspert i dette, Ole Holdgaard, kan sætte jer ind i, hvordan I effektivt griber influencer-marketing an. Se med her.