Hanne Smith Pedersen
Stemmen smitter
Har du været ved at falde i søvn af en oplægsholders dræbende monotone stemme, blevet hægtet helt af, fordi taleren mumler eller taler lynhurtigt, eller sågar oplevet at være oplægsholderen, der mister sit publikum?
Med Hanne Smith Pedersens 60-minutters indføring til stemmens betydning og brug får man som tilhører en god overordnet forståelse af, hvordan man kan gøre stemmen til sit redskab i stedet for en modstander.
Foredraget fokuserer på:
- Hvorfor og hvordan stemmen smitter
- Hvilken rolle stemmebrugen får, når den tager opmærksomheden fra indholdet
- Konkrete redskaber til en hensigtsmæssig stemmebrug
- Et fælles begrebsapparat til at optimere fx mundtlige præsentationer, taler, indlæg til møder og stemmebrugen i den daglige kommunikation.
Type : Y-foredrag
- Appetizer
- Begrænset antal deltagere
- Storkøbenhavn
Computerkrav
- Medbringer PC
Krav til foredraget
- Projektor med lærred/hvid væg eller storskærm
- Professionel lys og lyd v/ over 100 deltagere
- Mikrofon (headset eller klips) v/ over 100 deltagere
- Whiteboard eller flip-over med tuscher
Krav til adapter
Adapter fra pc til projektor
Om Hanne Smith Pedersen
Hanne Smith Pedersen er cand.mag. i retorik og musik. Hun underviser i stemmetræning, retorik og mundtlig formidling for mennesker, der bruger stemmen i deres arbejde. Hun er ansat på retorikstudiet ved Københavns Universitet, hvor hun underviser i stemmebrug, oplæsning og fortælling. Sideløbende driver hun den selvstændige kursusvirksomhed Fonegs Kommunikation, hvor der er fokus på stemmebrug, mundtlig formidling og retorik. Her underviser og rådgiver hun bl.a. ledere, informationsmedarbejdere, sælgere, ingeniører og andre undervisere i at bruge stemmen og sproget bedst muligt.
Hanne Smith Pedersen CV
- Cand.mag. fra Københavns Universitet i retorik (hovedfag) og musikvidenskab (indv. suppleringsfag).
- Selvstændig konsulent i og ejer af Fonegs Kommunikation
- Hanne afholder kurser, oplæg og individuel undervisning i stemmebrug, retorik, mundtlig formidling, fonetik, stemmens anatomi, fortælling og oplæsning
- Hun har afholdt kurser og foredrag for bl.a. DSB, DONG Energy, Danske Bank, ph.d.-skolen, IDA, Krogerup Højskole, FOA, Naturstyrelsen og Arkitektskolen i Århus
- Forfatter til artikler og lærebøger, bl.a. ”Fra øje til øre. Redskaber og virkemidler i oplæsning”, august 2017